Nová čočka Vivity. Pokrok v multifokálních čočkách bez “vedlejších efektů”?

Čím se multifokální nitrooční čočka Vivity odlišuje od tradičních trifokálních čoček a nabízí něco opravdu nového? Výsledky studií jsou povzbudivé.

Snaha úspěšně (vy)řešit vetchozrakost (presbyopii), tedy zhoršující se vidění na blízko po 45. roce života, je snad stará jako lidstvo samo. Pro mnoho lidí, kteří celý život viděli jako rysové, je někdy složité zvyknout si na brýle a přijmout skutečnost, že se jim zrak zhoršuje a bez brýlí si postupně nepřečtou vůbec nic. (A buďme k sobě upřímní, pro někoho je to i otázkou společenskou a bojem s přicházejícím stářím – pánové mi snad prominou a dámy se možná pousmějí – ale nemusí být úplně snadné dělat dojem na svou o 25 let mladší přítelkyni v restauraci, když netušíte, co je v jídelním lístku 🫣)

Obsah článku:

  • Odlišnosti od tradičních multifokálních a trifokálních čoček: Jak se Vivity liší ve své konstrukci a fyzikálním principu fungování
  • Výsledky a spokojenost pacientů: Statistiky o tom, jak dobře pacienti vidí na různé vzdálenosti po implantaci čočky Vivity, a míra jejich spokojenosti
  • Negativní optické fenomény a kvalita vidění: Srovnání kvality vidění za různých světelných podmínek s jinými typy čoček
  • Kompromisy spojené s různými řešeními presbyopie

Elixír mládí???

Umělé, multifokální nitrooční čočky (které mají dnes mnoho podob) jsou na tomto poli výdobytkem vskutku nejmodernějším, přinášejícím velkou svobodu a nezávislost na brýlích. Elixír mládí to sice stále není, a tak ta svoboda, kterou tyto čočky nabízejí, není zcela zadarmo, a tím nemám na mysli to, že to také není úplně levná záležitost.

Farmaceutické firmy se předhánějí ve vývoji technologií a novinek (na čemž není vůbec nic špatného, právě naopak), ale za svou téměř 20letou praxi vím, že je třeba k nim vždy přistupovat s opatrností, kriticky vyhodnocovat výsledky, skutečnou změnu a reálné přínosy pro pacienty. Zažila jsem pár „boomů“, které vypadaly nadějně, první výsledky dokázaly i nadchnout, ale čas ukázal, že se jednalo spíše o slepou uličku. 

Ale takto to ve vědě chodí a je skvělé, jaké možnosti díky tomu dnes máme. A i když je jistě dobrá reklama a tzv. „pí-ár“ (PR), když někdo prezentuje, že něco vyzkoušel a udělal jako první, tak leckdy je opravdu lepší si tuto příležitost nechat ujít a chvilku počkat, jestli novinka odolá i zubu času.

Vypadá to zajímavě!

Nitrooční čočka Vivity od společnosti Alcon, by se dala pro snazší pochopení zařadit do široké skupiny „multifokálních“ nitroočních čoček (z pohledu, že nahrazuje několik párů brýlí), ale svou konstrukcí se od těch skutečných „více ohniskových“ (multifokálních, trifokálních) zásadně liší a patří do poměrně nové skupiny tzv. EDoF nitroočních čoček. Pokud máte trochu hokej v pojmech, vůbec se Vám nedivím, a proto jsem Vám natočila tento video článek Jaké jsou rozdíly mezi multifokálními čočkami.

Když jsem více pronikla do fyzikálního principu fungování čočky Vivity a v únoru 2021 viděla na kongresu Evropské společnosti pro refrakční a kataraktovou chirurgii 6 měsíční výsledky a zkušenosti z několika Evropských pracovišť, přiznám se, že jsem ji v duchu začala trochu fandit 🤞

Zdálo se mi, že po několika více či méně úspěšných pokusech přijít s čočkou, která by měla méně vedlejších optických fenoménů než klasické multifokální/trifokální nitrooční čočky (které jsou z důvodu fyzikálně optické konstrukce nevyhnutelné) a současně udržela totální nezávislost na brýlích, by tohle mohla být skutečně nová cesta. Takže jsem s napětím sledovala výsledky celosvětových studií a prezentací na kongresech po celý další rok, jestli se první dojmy potvrdí anebo bude prvotní optimismus něčím pokažen.

I když se nekoná objev elixíru mládí pro oči , tak si dovolím opatrně tvrdit (na základě poznatků a výsledků, které jsou v současné době k dispozici a doufám, že za rok nebudu psát ně co jiného), že umělá nitrooční čočka Vivity se zdá být velmi elegantním a funkčním řešením vetchozrakosti a samozřejmě i šedého zákalu, kdy chce pacient „zabít více much jednou ranou“.

Jak dobře je s čočkou Vivity vidět? Jsou potřeba po operaci nějaké brýle?

Všechny studie se shodují na tom, že:

  • 90–100 % pacientů nepotřebuje žádné brýle na dálku a přečtou i ten nejmenší řádek
  • 75–90 % pacientů nepotřebuje žádné brýle na střední vzdálenost (cca natažená ruka, PC) a pohodlně přečtou druhý až třetí nejmenší řádek na tuto vzdálenost
  • Okolo 60 % pacientů nepoužívá brýle na blízko vůbec anebo jen příležitostně, pohodlně přečtou čtvrtý nejmenší řádek na zkušební čtecí tabulce (pro Vaši představivost – ten úplně nejmenší je drobný text ve velikosti menší než bývají příbalové letáky u léků. Jak často to potřebujete?)
  • Naprostá většina bez potíží používá mobilní telefon, tablet, čte noviny, jídelní lístek i knihy, pokud nejsou psané příliš drobným písmem
  • 94 % lidí je s výsledkem spokojeno

Co kvalita vidění? Jak uvidíte za šera a v noci? Jsou tam nějaké rušivé světelné fenomény?

Všechny práce se shodují na tom, že co do kvality vidění, ostrosti obrazu za snížených světelných podmínek a v noci, snese čočka Vivity srovnání s vysoce kvalitní jedno ohniskovou umělou nitrooční čočkou. (Se kterou je vidět ovšem pouze na jednu vzdálenost – na dálku nebo na blízko.)

Nevyskytují se tedy u ní ty typické, negativní optické fenomény za zhoršených světelných podmínek – haló (kruhy) kolem světel, tříštění světla či oslnění a snížení kontrastu, které jsou spojeny s optikou multifokálních, resp. trifokálních nitroočních čoček.

Čímž nechci říct, že by tyto optické fenomény musely každému vadit a byly zásadně rušivé. Mnoho lidí je popisuje například i s kontaktními čočkami. Multifokální čočky mají své silné stránky zase někde jinde a každý máme jiné nároky na kvalitu vidění.

Kde se tedy skrývá ten kompromis?

V případě čočky Vivity je dobré raději počítat s tím, že můžete potřebovat slabé brýle při čtení velmi drobného textu (příbalový leták), dlouhém čtení knih s malým písmem, při drobných ručních pracích nebo dlouhodobé práci na blízko s jemnými detaily.

Z tohoto pohledu vítězí trifokální nitrooční čočky – s těmi totiž můžete klidně i navlékat jehlu nebo číst příbalový leták bez brýlí. Kompromis ovšem budete muset udělat zase někde jinde…. Pokud takové nároky na vidění nemáte, pak budete patřit do té nadpoloviční většiny, která s Vivity nepotřebuje vůbec žádné brýle.

Jakým kompromisem byste se chtěli vyrovnávat se stárnoucím zrakem Vy?

Ať se nám to líbí nebo ne a uvědomujeme si to více či méně, kompromisy jsou nedílnou součástí všech možností řešení vetchozrakosti, které máme k dispozici:

  • mistrovství v „žonglování“ s několika páry brýlí,
  • zkreslení v periferii a možné potíže se adaptací na multifokální brýle,
  • „monovision“ korekce v čočkách nebo laserovou operací s horším prostorovým vnímáním a menší ostrostí obrazu,
  • horší kontrast, kruhy a tříštění světel za šera s klasickými multifokálními/trifokálními nitroočními čočkami,
  • obětování 100%ní ostrosti vidění na drobný text a detaily v případě EDoF nitroočních čoček
  • někdo dokonce omezí čtení a práci na PC 😢

Zkrátka nějaký kompromis musíme zvolit a jde jen o to, aby nás omezoval v našem životním stylu co nejméně. Což samozřejmě pro každého znamená něco jiného.

Pokud byste si chtěli udělat jasno, jaký kompromis by byl přijatelný pro Vás, můžete si udělat TEST ZRAKOVÝCH PREFERENCÍ.

Až budete mít jasno, tak se můžete pustit do video článku Jaké jsou rozdíly mezi multifokálními čočkami, kde dozvíte více o tom, jak fungují všechny možné druhy multifokálních nitroočních čoček a která by Vám mohla případně vyhovovat nejvíce. Samozřejmě v případě, že nahlédnete, že by to mohlo být řešení pro Vás.

Možností, jak řešit presbyopii, je totiž dnes opravdu mnoho, takže dobře vybírejte a dejte hlavně na sebe, Vašima očima se nikdo jiný dívat nebude 🤓

Reference:

Multicountry clinical outcomes of a new nondiffractive presbyopia-correcting IOL, Ch.Bala, F.Poyales, M.Guarro, R.Mesa, A.Mearza, D.Varma, S.Jasti, J.Lemp-Hull, J Cataract Refract Surg 2022, 48:136-143

Nondiffractive wavefront-shaping extended depth-of-focus intraocular lens: visual performance and patient-reported outcomes, Thomas Kohnen et al., J Cataract Refract Surg 2022, 48:144-150

Multifocal and extended depth-of-focus intraocular lenses in 2020, R.Rampat, D.Gatinel, Ophtalmology 2020, Sep 25

Comparison of refractive and visual outcomes of three presbyopia-correcting intraocular lenses, T. Ferreira, F. Ribeiro et al., J Cataract Refract Surg 2021, Jul 12

39th Annual Congress of Eurpean Society of Refractive and Cataract Surgery, Amsterdam, Oct 2021

Zdroj obrázků: Shutterstock

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK