Operace šedého zákalu laserem?

Jaké (ne)výhody přináší moderní metoda operace šedého zákalu laserem a má smysl si za ni připlatit?

Možná Vás to překvapí, ale laserová operace šedého zákalu vůbec neznamená, že je celá operace prováděna laserem, jak se mnozí domnívají. A také není pravda, že to automaticky znamená nižší riziko komplikací a lepší výsledek…..

Obsah video článku:

  • Mylné představy o laserové operaci šedého zákalu
  • Role laseru běhěm zákroku
  • Vědecké důkazy a srovnání s manuální operací
  • Kdy zvažovat laserovou operaci
  • Co nejvíce ovlivňuje výsledek operace

Proč se operace šedého zákalu nemusíte bát

Není třeba se operace šedého zákalu obávat. Jedná se o jednu z nejčastějších a zároveň nejúspěšnějších operací prováděných na lidském těle. V naší zemi se každoročně provede okolo 150 000 těchto operací. Zákrok probíhá ambulantně, je zcela bezbolestný díky lokálnímu znecitlivění kapkami, a obejde se bez nutnosti použití injekcí či stehů. Trvání operace se obvykle pohybuje okolo 15 minut.

Role laseru v operaci

Je důležité si uvědomit, že laser provádí pouze část operace. Jeho úloha se omezuje na tři klíčové kroky: vytvoření vstupu do oka, otevření pouzdra čočky a “rozmělnění” jádra čočky. Zbytek operace, včetně aplikace ochranného gelu do oka, odsátí rozmělněné čočky a vložení nové umělé nitrooční čočky, probíhá standardním, tedy manuálním způsobem.

Vědecké pozadí: Co říkají data?

V roce 2020 byla publikována rozsáhlá meta-analýza, která zahrnovala 73 studií z celého světa a poskytla jasný přehled o reálných benefitech laserem asistované operace šedého zákalu. Tato studie zahrnula v každé skupině více než 12 500 očí, přičemž byly zahrnuty jak prospektivní randomizované, tak i retrospektivní studie. Tím se snížilo riziko ovlivnění výsledků i odlišná míra zkušeností operatérů.

Srovnání průběhu tradiční a laserové operace

Co se týče rozdílů v průběhu samotné operace, vstup do oka za asistence laseru je přesnější a šetrnější pro tkáň rohovky. Otvor do pouzdra čočky vytvořený laserem je také přesnější a kulatější, než když se vytváří manuálně.

Komplikace a kvalita vidění

Jak během operace, tak i po ní jsou komplikace srovnatelné u obou metod. Stejně tak kvalita vidění po operaci je srovnatelná u obou metod, což znamená, že neexistuje významný rozdíl v dioptrické přesnosti ani v dlouhodobých výsledcích.

Obě metody, manuální i laserová, jsou dnes považovány za efektivní a bezpečné. Rozhodnutí mezi nimi by mělo být založeno na individuálních potřebách pacienta a doporučení odborníka.

Kdy zvážit laserovou operaci

Laserová operace může být vhodná při určitých onemocněních rohovky nebo při výběru speciálních čoček, jako jsou multifokální čočky. Důležitým faktorem je však vždy zkušenost a dovednost operatéra. Tu nenahradí žádný přístroj. Navíc laserem asistovaná operace šedého zákalu vyžaduje zručnost operatéra v této oblasti, jinak může přinést své specifické komplikace.

Reference:

Comparison of femtosecond laser – assisted cataract surgery and conventional cataract surgery: a meta-analysis and systematic review. Kolb Carolin M.; Shajari, Mehdi MD; Mathys, Lisa; Herrmann, Eva PhD; Petermann, Kerstin MSc; Mayer, Wolfgang J. MD, PhD, FEBO; Priglinger, Siegfried MD, PhD, FEBO; Kohnen, Thomas MD, PhD, FEBO, Journal of Cataract and Refractive Surgery. 46:p 1075-1085, August 2020.

Zdroj obrázků: Carl Zeiss

Sdílejte článek:

Facebook
LinkedIn

Sdílejte článek:

Mgr. Regina Chlumská

Zakladatelka a hlavní odborný konzultant MY EYE s více než 20 letou profesionální zkušenosti s lidmi, kteří procházejí rozhodovacím procesem, jak vyřešit své problémy se zrakem. Průkopnice optometrie v ČR v oblasti precizní diagnostiky a možností konzervativní i chirurgické léčby zrakových vad v rámci klinického oboru laserové a nitrooční refrakční chirurgie a chirurgie šedého zákalu. Zastánce medicíny založené na datech více než na dojmech a současně celoživotní student psychologie a východní filosofie. Zastává názor, že celostní, empatický a respektu plný přístup k člověku jsou pro dobrý výsledek stejně důležité, jako odborné know how.

DALŠÍ ČLÁNKY

Jak funguje korekce očí metodou monovision, dokáže vyřešit několik párů brýlí a potíže s viděním na blízko? A čím se liší od metody Presbyond?…
Mám málo dioptrií. Laserová operace očí je riziko a zbytečný zásah do oka! Existuje nějaká hranice, kdy už má smysl přemýšlet o operaci?…
Je lepší počkat s laserovou operací až budete mít děti? Dochází vlivem těhotenství a porodu ke zhoršování dioptrií? …
Je astigmatismus komplikací pro laserovou operaci očí? Měli byste kvůli tomu přestat o operaci vůbec uvažovat? Nebo se smířit s tím, že Vám prostě “něco” zůstane?…
Téměř jistě se setkali s názorem, že se dioptrická vada po laserové operaci očí může vrátit zpět. Je to pravda nebo mýtus? A co na to má vliv?…
“Budu po odstranění brýlí na dálku potřebovat brýle na blízko?”Je to mýtus anebo pravda? Opravdu vyměníte brýle za brýle?…
Zásadní odpovědi na otázky jak se liší různé multifokální nitrooční čočky, proč fungují jinak než multifokální brýle a s jakými kompromisy byste měli počítat….
Mohou přístroje nahradit klasickou léčbu suchého oka kapkami a dalšími zdlouhavými procedurami, které mnohdy selhávají proto, že je těžké je dodržovat?…
Znamená syndrom suchého oka jen nedostatek slz? Je možné, že nadměrně slzíte a přesto můžete mít potíže se suchým okem? Ano, i to je možné, a dokonce docela časté….

MY EYE ČLÁNKY

Odpovědi na vše, na co se ptáte.

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NOVINEK