Existuje “nejlepší” multifokální nitrooční čočka, kterou byste si měli rozhodně nechat dát do oka, pokud Vás čeká odstranění presbyopie nebo máte šedý zákal?
Obsah článku:
- Druhy multifokálních čoček a jejich (ne)výhody
- Dokážete přijmout kompromis?
- Znáte své priority ve vidění?
- Proč univerzální “nejlepší” multifokální čočka neexistuje
- Kdo má rozhodnout jaká čočka bude pro Vás nejlepší?
- Jakou klinikou vybrat když jde o výběr nitroočních čoček
Na začátek by bylo vhodné zmínit, proč se vůbec nějakými pravidly zabývat, když zvažujete výměnu Vaší přirozené, nitrooční čočky za multifokální. Proč nemusí stačit jednoduše zvolit pracoviště a nechat si dát to, co Vám tam doporučí, abyste byli spokojeni?
Před více než 10 lety by to v zásadě takhle jednoduché bylo, protože spektrum multifokálních čoček bylo menší a rozdíly v nich podstatně menší než v současné době. Dnes je možné výběr multifokální čočky zásadně přizpůsobit Vašemu životnímu stylu, nárokům na vidění, touze po nezávislosti na brýlích i ochotě dělat či naopak nedělat nějaký kompromis.
DRUHY MULTIFOKÁLNÍCH ČOČEK A JEJICH (NE)VÝHODY
Když to hodně zjednoduším, tak existují 3 základní skupiny multifokálních nitroočních čoček, které fungují na odlišných, fyzikálně optických principech. Čímž nabízejí různý výsledek ve vidění. A to jak ve smyslu kvality obrazu a vidění za různých světelných podmínek, tak kvantity vidění, tedy na co všechno můžete vidět zcela bez brýlí.
Podrobně se tématu rozdílům mezi multifokálními nitroočními čočkami věnuji v článku “Multifokální, trifokální nebo EDoF nitrooční čočka? Přehledné srovnání a jak si dobře vybrat”, kde se i dozvíte, jaké procento lidí si na čočky zvykne bez problémů, za jak dlouho a jaká je šance, že si na čočku nezvyknete vůbec.
1) TRIFOKÁLNÍ čočka – světlo procházející čočkou je rozděleno do 3 ohnisek (dálka, počítač, blízko).
PLUSY: Nabízí takřka neomezené vidění na všechny vzdálenosti včetně hodně drobného textu.
MINUSY: Snížení kontrastu a kvality obrazu za horších světelných podmínek. Možné vnímání kruhů okolo světel, tříštění světelných zdrojů, většího oslnění.
2) MULTIfokální EDoF čočka – čočka s prodlouženým ohniskem (Extended Depth of Focus).
Světlo je „jemněji“ rozděleno mezi několik ohnisek, negativní optické fenomény jsou dále sníženy i dalšími úpravami optických vlastností čočky.
V závislosti na výrobci může nabízet:
PLUSY: Velmi dobré vidění na dálku, počítač a větší text.
MINUSY: Horší vidění na drobný textu a krátkou vzdálenost. Podobné negativní světelné fenomény jako u trifokální čočky, ale o poznání mírnější.
3) MONOfokální EDoF čočka – čočka s prodlouženým ohniskem (Extended Depth of Focus).
Konstrukčně jde o čočkou MONOfokální (žádné rozdělování světla do několika ohnisek), ale má speciálně zakřivenou a upravenou centrální a para centrální optickou část.
V závislosti na výrobci může nabízet:
PLUSY: Vysoká kvalita obrazu na dálku, počítač a větší text. Bez vedlejších světelných fenoménů.
MINUSY: Horší vidění na drobný text a krátkou vzdálenost.
O nejnovějším typu MONOfokální EDoF čočky pak píši v článku Nová čočka Vivity. Pokrok v multifokálních čočkách bez “vedlejších efektů”?
5 PRAVIDEL, kterými byste se měli řídit, jestli chcete být po operaci spokojení:
1. POČÍTEJTE S KOMPROMISEM
Vidění jako za mlada zatím vrátit nikdo neumí. Pokud Vám někdo říká, že můžete mít současně vysokou kvalitu obrazu za všech světelných podmínek a při tom neomezeně vidět na úplně všechny vzdálenosti, včetně hodně drobného textu, neříká Vám úplnou pravdu. Zatím na světě neexistuje multifokální nitrooční čočka, která by toto uměla splnit.
Takže je třeba vědět, že nějaký kompromis budete muset udělat. A to buď v tom, že se o něco sníží kvalita vidění za horších světelných podmínek (za šera, v noci, v umělém světle) anebo neuvidíte dokonale ostře na úplně všechny vzdálenosti. Typicky na drobnější text na blízko. Ale zase budete mít kvalitní obraz i v noci bez rušivých světelných fenoménů.
Měl by to samozřejmě být pro Vás lepší kompromis, než který musíte dělat teď.
Například v podobě několika párů brýlí na různé činnosti, omezení zorného pole s multifokálními brýlemi nebo ne úplně ostrý obraz s multifokálními kontaktními čočkami. Včetně větších či menších omezení, která jsou s jejich používáním neodmyslitelně spojená.
2. UDĚLEJTE SI JASNO, CO JE PRO VÁS VE VIDĚNÍ PRIORITOU
Každý máme jiný životní styl, práci, zájmy, koníčky a každý jsme jinak náročná osobnost. Někdo je pohodář, jiný puntičkář. A to všechno dohromady Vás předurčuje, s čím byste mohli být spokojeni více a s čím právě naopak.
Sportujete nebo ne? A jaký sport děláte – kolo, lyžování, tenis anebo třeba střílíte? Kolik času trávíte na počítači a co na něm děláte nejvíce? Čtete si zprávy, sledujete videa nebo prosedíte celé hodiny nad nekonečnými čísly a daty v excelových tabulkách a zaměnit trojku s osmičkou byste opravdu nechtěli? A jak to máte s řízením auta? Jezdíte hodně? A v noci také?
Zubař bude chtít vidět bez kompromisu na blízko, řidič zase na dálku a palubní desku a pokud řídí hodně v noci, kvalita obrazu pro něj bude zásadní.
3. NEJLEPŠÍ MULTIFOKÁLNÍ ČOČKA NEEXISTUJE
A právě proto, že jsme každý tak jiný a máme jiné potřeby a nároky na kvalitu vidění a nezávislost na brýlích, nemůže existovat nějaká nejlepší čočka, se kterou by byli všichni spokojení a byla vhodná úplně pro všechny. To, co bude pro jedno zázrak, může být pro jiného peklo.
Proto je sice fajn, číst si recenze různých lidí, ale pokud o něm nic nevíte, je těžké jeho zkušenosti zobecňovat a přenášet na sebe.
4. NIKDO NEMŮŽE ROZHODNOUT ÚPLNĚ ZA VÁS (A BEZ VÁS)
Asi Vám začíná být jasné, že bez toho, aniž by byly zodpovězeny otázky týkající se toho, co děláte, jak žijete a s čím jste ochotni se smířit a co je pro Vás naopak neakceptovatelné, není možné rozhodnout, jakou čočku byste měli dostat.
Lékař musí vzít všechny tyto proměnné v potaz, seznámit Vás se všemi pozitivy i negativy různých typů čoček, zodpovědět Vám veškeré otázky a pochybnosti.
Pak je možné zvolit tu pravou čočku pro Vás a zásadně se tak snižuje pravděpodobnost, že nebudete s výsledkem operace spokojeni.
5. ZVOLTE PRACOVIŠTĚ, KDE NABÍZEJÍ ŠIROKÉ SPEKTRUM MULTIFOKÁLNÍCH ČOČEK
V současné době je skutečně možné si vybrat multifokální čočku tak, aby splňovala Vaše představy o kvalitě vidění, nezávislosti na brýlích a ochotě ke kompromisu.
Bohužel ne ze všech internetových stránek klinik je zcela jasné, jakými multifokálními čočkami disponují. Někdy se můžete setkat jen s komerčními názvy, které si dané pracoviště pro určitý typ čoček zvolilo, ve snaze odlišit se od konkurence nebo vše zjednodušit. Čímž je ovšem nemožné se na první pohled dopátrat, jestli se jedná o čočku trifokální, EDoF multifokální nebo EDoF monofokální. Tuto informaci rozhodně chtějte znát, ideálně než se někam vůbec vypravíte.
Pokud k nějakým nepříjemným překvapením a nespokojenostem dochází, tak je tomu právě pro to, že někdo dostal čočku, kterou dostat vůbec neměl a s jinou by při tom mohl být velmi spokojen.
Ne zřídka kdy se setkávám při svých konzultacích s tím, že lidem byla doporučena nějaká čočka prostě pro to, že se na daném pracovišti používá a jinou nenabízejí. Takže pokud tam přijdete s tím, že nechcete nosit brýle na blízko, pak Vám doporučí tu čočku, se kterou pracují. A musíte se tak smířit s negativy dané čočky. Tedy bez možnosti vybrat si kompromis, který by se Vám líbil nejvíce.
Takto by to být nemělo. Jistě není v možnostech asi žádného pracoviště, aby mělo všechny čočky, které jsou na trhu a ani to není nutné (v každé kategorii je jich hned několik a ne všechny jsou úplně skvělé). Nicméně špičkové pracoviště, pro které je nejdůležitější spokojený pacient, by mělo ideálně disponovat kvalitní a prověřenou čočkou z každé skupiny.
Reference:
Zdroj obrázků: J&J – tecnisvisionsimulator.com, Shutterstock